Toplandık !!!!

Biz sadece üç anneyiz. Bizim yaşadığımız sıkıntıları başkaları yaşamasın diye bilgimizi , deneyimlerimizi ve becerilerimiz bir araya getiren ve bunların içinde sadece öğrenmeye gönül vermiş aileleri daha bilinçlendirmek için gayret eden üç anneyiz.

üç anne

Neden olmasın diye başladığımız toplantı yolculuğumuzda bizlerin yanında duran  ve engin bilgisini büyük bir cömertlik ile paylaşan  Sevgili Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş ile yolumuzu aydınlatan Sevgili destekçimiz Pelin Gonca Aydoğdu ya özel teşekkürlerimi en başından sunuyorum. Onlar olmasaydı yanımızda bizler bu kadar kendimizi tamamlanmış hissedemeyecektik. Fügen hanımın röportajında yurtdışından getirdiğim kitapların ötesinde bilgi vardı. Toplantıya gelen misafirlere verdiğimiz kitaplarda Pelin hanımın emeği ile anneler eve döndüklerinde ellerinde alerjiye dayalı bir kaynak vardı.Emekleri ve cömertlikleri için tüm ebeveynler adına çok teşekkür ederim her ikisine de. Süt alerjisine dair kıymetli bir kitap yazarak biz ebeveynlerin yaşamını kolaylaştıran Sevgili Prof. Dr. Cansın Saçkesen’e  ayrı bir teşekkürü borç biliyorum.

Fügen hn kitaplar

Mehtap hanım elindeki imkanları ve becerileri projeye döküp içindeki hareketliliği hayata akıtan ve projelere renk ve bolluk veren bir anne. Kendinde olanı herkese vermeye meraklı bu hareketli annenin fikriydi toplantı. Nasıl olur ki ne yapsak ki derken fikirleri ve becerilerini birleştirip Fügen Hanım ile röportaj yapan ve ardından kitapların toplantıya temin edilmesi için gerekli tüm desteği kendi yapan , böylelikle toplantının verimliliğini ve kalitesini yukarılara tırmandıran annemiz aynı zamanda iki alerjili çocuk sahibi. Her yönü ile sosyal hayat da dahil olmak üzere yaşamın her boyutunda çocuklarının peşinden koştururken deneyimlerini ve çözümlerini anlattığı toplantıda ileride neler karşıma çıkabilir , alerji iki aynı anne babadan çocuklarda bile nasıl farklılık gösterebilir , alerjiyi yönetmek imkanla değil bilgiyle ve bilgiye dayalı tecrübe ile nasıl olur ve bütün bunlar arasında anne  ve baba olarak hayata insan nasıl tutunur gayretini akıcı ve eğlenceli bir dil ile bizlere anlattığında zamanın nasıl geçtiğini bile anlamamıştık.

mehtap hn

Özlem Hanım ,  alerji ile büyüdüğünü ve alerji yeterli bilgi ile yönetilmez ise hayatı nasıl olumsuz etkilediğini ve kendi başından geçen üç ayrı anaflaksi hikayesini anlattı.

ozlem hn

Ben ise kendi hayat hikayemden yola çıkarak bilgi ile yönetilmeyen ve alerjinin aile tarafından ve anne tarafından kabul edilmediğinde çocuğun ne kadar sıkıntılı bir dönemden geçtiğini bir anne gözü ile anlattım.Ayrıca bu süreç içerisinde nasıl kendimi eğitiğimi vekabıma sığmayarak ülkemizde ” ah zavallı çocuk tarhana bile yiyemeden büyüyor ” dedikleri için nasıl sütsüz ve yumurtasız baz alınarak hatta içinde yoğurtsuz ve sütsüz tarhana tarifleri bile içeren bir blog kurduğumu anlattım.Tüm bu süreç içerisinde annenin yalnız bırakıldığında nasıl zor bir süreçten geçtiğini ve baba dahil olmak üzere aile alerjiyi kabul edip çocuğun dietine riayet ettiğinde annenin sosyalleşmesinin anneye ve çocuğa olan rahatlatıcı yönlerini anlattım.

nunu toplantı

Ancak hepimizin toplantıda edindiğimiz bilgilerin yanında öyle bir mektup vardı ki bizi toplantının sonunda derinden ağlattı.Sevgili bebeğimiz Ömer Asafın ağzından annesine yazılmış bir mektup. Şu an bu satırları yazarken bile gözlerimi dolduran mektup. Ömer Asaf ın babası oğlunun ağzından eşine bir mektup yazmış. Eşine göstermeden bizlere verdi. Toplantının sonunda süpriz olarak okuduk. Hepimize süpriz oldu Çünkü hepimiz hüzünle karışık sevgi yumağına dönüştük o mektup ile.

toplantı aileler

Katılımı ile Kırklarelinden gelen aileler vardı , kendi gelemeyen anneler babaları göndermişlerdi , İzmirden işlerini yarım bırakıp eşi ile toplantıya gelerek alerjiyi tanımaya çalışan babalar vardı , anananeler , babanneler vardı toplantıda ve güzel bebeklerinden belkide ilk defa ayrılı gelen anneler . Toplantıyı bizlere cafesini açarak ve tariflerin içeriklerine riayet ederek hazırlayan sevgili 48A Lounge cafe sahipleri güleryüzlü hizmetleri ile toplantının sessiz hizmetverenleriydiler. Topalantıya gönül veren A dan Z ye toplantı için çalışan ve emekleri karşılığında sadece bir teşekkür bekleyen herkese , toplantıya gelebilen ve bizlerin ışığında aydınlanmaya gönlü olan herkese ve ayrıca gelmek isteyipte gelemeyen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Mutluluklarla geçen ömrümüz olsun.

Sevgilerimle,

Nurgül GÜZEL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s