Temas ile Bulaşan alerjenler hakkında bilmek istedikleriniz

Alerjenleri tanıyoruz ama  gözümüze çarpmadan önümüzde duran  bulaşma riskleri nelerdir diye öğrenmek isteyenlere kısa bir tavsiye hazırladım.

Alerjenlerin bir başkasından veya bir nesneden temas ile bulaşma riski birçok defalar ağır alerjik tepkilerin sebebi olmuştur. Alerjen ile temas ettikten sonra ellerini ve / veya ağzını yıkamayan bir kişinin elini tutan veya öpmesine izin veren alerjik bireylerde temas sonucu bulaşmadan dolayı alerjik reaksiyon görülebilir . Eğer ki çocuğunuzda anaflaksi gibi ağır tepki verme durmu söz konusu ise çocuğunuza yakın temasta bulunacak herkesin ellerini ve ağzını yemek yedikten sonra yıkamaları konusunda uyarılarda bulunmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun arkadaşları ile nefesli flüt gibi nefesli çalgıları paylaşımında tükürük yolu ile alerjenin bulaşma riski doğabileceğinden ağır tepkiler veren bireylerin bu tür nefesli çalgı gibi alışverişlerden uzak durması tavsiye edilir.
mutfak aletleri Aynı zamanda alerjenlerin bulunduğu mutfak ve açık büfeler bulaşma riskinin olduğu alanlardır. Fritözler , tavalar , tencereler , mutfak süngeri , bıçaklar gibi kullanılan birçok meteryal alerjenlerin bulaşma riskini taşımaktadır.Metaryellerin mutlaka iyice yıkanması gerekir. Üzeri sadece silinen ve kurutulan bir tavada alerjenler halen varlığını sürdürmektedir. Ağır alerjik tepkiler veren bireyin anaflaktik şoka girmesi için küçücük bir bulaşma riski hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle , ortak kullanılan mutfak ve açık büfe gibi bulaşma riski yüksek olan alanlarda alerji konusunda eğitimli bir kişinin olması şarttır.nefesli çalgı

Her bireyin farklı gelişim yetenekleri bulunmaktadır. Küçük yaştaki çocuklar ağızlarına götürerek herşeyin tadına bakarak dünyayı tanımaya gayret ederler . Bu nedenle temas edecekleri ortamdaki her meteryalin temiz olması en güvenli yol olmaktadır. Bu nedenle çocuk ile ilgilenecek kişinin alerjiyi yakından tanıması önemlidir.Yaş ilerledikçe ve bulunulan ortama göre çocukların ilk olarak kendilerini alerjenden korumayı öğrenmeleri gerekir . Bu nedenle temasta bulundukları her yüzeyin ve kişinin alerjen açısından temiz olduğuna emin olmaları veya kişisel eşyaları ( nefesli çalgı , ruj , düdük , su şişeleri gibi ) paylaşmaktan uzak durmayı öğrenmeleri kendi öz denetimlerini kendileri yapabilmeleri alerji ile sağlıklı yaşam adına öğrenmeleri gerekmektedir.ruj

 

Not : Yukarıda paylaşılmış olan bilgiler sadece tavsiye ve bilgilendirme niteliğindedir. Çocuğunuzun bulunduğu ortama göre ihtiyacı olan düzenleme listesi farklı olabilir. Her bireyin alerji durumuna göre uzman görüşü alması buradaki tavsiye ve bilgilendirmelerden daha önemlidir.

Kaynak :  http://www.allergyhome.org/schools/school-nutrition/cross-contact-with-food-allergens/

Reklamlar

Temas ile Bulaşan alerjenler hakkında bilmek istedikleriniz” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s