Ponyo

"PONYO" (L-R) Sosuke, Ponyo © Disney Enterprises, Inc. All rights reserved.
“PONYO”
(L-R) Sosuke, Ponyo
© Disney Enterprises, Inc.

://www.youtube.com/wathttpsch?v=l1Q-cI4RE5s -Ponyo On the Cliff By the Sea (Ponyo On the Cliff By the Sea)” by Grooploop.

İlk o gün anlaşmıştım neyi düşünsem bollukla beraberinde getiriyordum hayata. Neye gözlerimi ve algımı diksem beraberinde çoğalarak deniz dalgalarının tsunamiye dönüşmesi gibi büyüyordu etrafımda.

 

Nasıl mı anladım ? Peki anlatayım.

Sürekli söylenirken hatırlıyorum kendimi , içimden devamlı olarak bebeğimin yediği gıdaların ne kadar az olduğunu söyleniyordum. Geceleri uykumdan bir anda gözlerimi açıp tavana dikip “evvah !!!! Ben,  yarın ne yedireceğim. ” derken buluyordum kendimi. Ben bu düşüncelerin içine dalıp içimdeki şikayet musluğunun vanasını açtıkça o musluktan dökülen sular hayatıma daha da zor olarak yaşamam gereken sınavları beraberinde getirmişti. Önce hafif ama sonra ağırlaşan bir besin alerjisi ve en sonunda patates , havuç ve pirinç de kesilmişti hayatımızdan.

O gün kafama bir saksı mı düştü desem yoksa balyoz mu yedim bilmiyorum . Bir anda kendimi o şikayet musluğunun başında oturmaktan dolayı suçlu hissetmeye ve bu durumları çoğaltan içimdeki şikayetçi Nurgül olduğuna karar verdim. O gün kendime en önemli dersi aldım. Bundan böyle yaşamımda her ne varsa hepsine teşekkür etmeyi ; soframa eklediğim salataya , yediğim patates salatasına , pirinç pilavına  teşekkür etmeyi ve şükür etmeyi anladım. Ben şükür ve teşekküre sarıldıkça hayatımda anlamlı değişiklikler olmaya başladı.

Şükürlerimi ve teşekkürlerimi içtenlikle çoğalttığımda bu defa şikayet musluğunun vanasını kapatmıştım ve yerine bolluk ve bereket musluğunu açmaya başlamıştım.

Bu harika formülün samimiyetle yaşadığımda hayata geçtiğini gördükçe aynı Miyazaki filmindeki Ponyo gibi kendini ulaşmak istediği hedefe dalgaların üzerinde koşarken hissettim. Aşkla ve samimiyetle hayata akıttığımız her eylem minik dalgalar gibi büyüyerek bizi ulaşmak istediğimiz hedefimize coşkuyla taşırlar. Belki güleceksiniz ama ben katı dietten sonra sofraya eklediğim ilk havuçlu salata için dans ettiğimi ve şarkılar söylediğimi hatırlıyorum.

Şimdilerde Tsunamilere kendimi kaptırmamak ve hayatı gökyüzünün tüm güzellikleri ve denizlerin tüm renkli balıkları gibi görmek adına yaşamımda gördüğüm her güzellik için teşekkür / şükür listesi oluşturdum. Bu listeyi ilk yaptığım zamanlardan bugüne birçok defa geri dönüp baktığımda listemde gördüklerimin çoğaldığını ve aşk ile birleştiğini samimiyetle itiraf ediyorum.

Yaşam bir mutluluk treni gibidir. Yıllar evvel doğumgünü mumlarımı üflerken dediğim bir söz vardı. “Hayatım boyunca  nerede ve nasıl yaşadığımla değil kiminle yaşadığımla ilgilendim. Sadece yaşamımdaki insanlar hayatımı mutlu kılmaya yeterli oldular.Ondan ötesi , sadece birer çizgi film karesi gibi veya bir rüya gibi gelip geçici olduğuna inandım. Bu dünyaya ait olan herşeydiler onlar ve ben sonsuzluğa sadece hayatımdaki insanlarla birlikte gideceğim. ”

Dilerim ki şükür listemdeki tüm insanların mutluluğu benimle birlikte yaratarak yaşam oyununda neşe ve ihtişamla yaşaması nasip olur.

Ponyo” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s