Besin Alerjisi ve Okul

1185936_192367224275659_109329127_nMinik kalpler yuvadan kreşe gittiğinde annelerinde kalbi çocukları ile birlikte hem mutluluk hemde heyecan ile birlikte atıyor. Miniğinizin tüm gün boyunca alerjiden uzak bir yaşam sürmesi için elinizden geldiğince evde ve sosyal yaşamda düzenlemeler uygularken bu düzenlemeleri içselleştirebilecek bir öğretmene nasıl anlatırım ve uygulamaların takibini nasıl yaparım derseniz ufak tüyolara buyrun lütfen ;

  • Okula başlarken okul öğretmenimize biz bir mektup hazırladık. Hangi besinler bize dokunuyor ve dokunduğunda nasıl reaksiyon gösteriyoruz gibi önemli ayrıntıları öğretmenimize sözlü olarak zaten okul öncesinde uzun bir görüşmede ifade etmiştik. Ancak olursa günlük öğretmen değişimi gibi bir ayrıntı gelen geçici öğretmenin hemen bilgi alması açısından hızlı ve ayrıntılı bir bilgi aktarım olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda çok yardımcı oldu bu mektup bizlere.Sizlerde mektubu okumak isterseniz : Okula Başlarken isimli dosyamızı okumanızı tavsiye ederim.
  • En ufak kaçamaklarda Epipen iğne kullanmayı gerektirecek düzeyde alerjisi olan bireylerin Epipen iğne kullanımı konusunda okulda gerekli personele bilgi aktarımı ve eğitiminin zorunlu olduğunu ve çocuğun nereye giderse gerekli sağlık koşulları içinde Epipen iğnesini yanında taşımasını tavsiye ediyorum. Bu anlamda sorumluluğu kabul edebilecek okul yönetimi ve öğretmenin değerinin paha biçilemez olduğunu söylemeliyim. Bakınız  ; acil durum eylem planı .
  • Beslenme çizelgemiz aylık olarak okuldan aldığımızda bir tane ev için ve bir tanede okul öğretmeni için alıyoruz. Okul için olan beslenme çizelgesinde çocuğumuza uygun olmayan besinlerin üzerini çizerek okul öğretmenine teslim ediyoruz.Evdeki beslenme çizelgesi buzdolabında asılı duruyor.
  • Her sabah beslenme stilimize göre yemek çizelgesinde farklı besinlerimizi beslenme çantamıza hazırlıyoruz. Her gün bir sonraki günün menüsü için mutfakta yemek pişiren görevli ile birebir görüşerek yemeklerin içerikleri konusunda birbirimize bilgi aktarımı yapıyoruz. Mutfak çalışanlarında herhangi bir değişiklik esnasında sizin yeni gelen görevliye bilgi aktarımınızı kolaylaştırır.
  • Eğer ki farklı süpriz partiler veya mutfak etkinlikleri olursa diye önceden öğretmenimize çocuğumuza uygun şekilde ikramlıkları dolabında bulundurması için veriyoruz.
  • Eğer ki oldu ya o gün sizlerin işi rast gitmedi veya beslenme çantasında sıkıntılar oldu . bu gibi acil durumlarda öğretmenimize çocuğumuz için menünün nasıl hazırlanması gerektiğine dair bilgilendirme yapıyoruz. bu anlamda Temas ile Bulaşan Alerjenler konulu dosyamızı okumanızı ve öğretmene bir benzerini print ederek vermenizi öneririm. Sizin müdehale edemeyebileceğiniz koşullarda insanlar nasıl işlerini doğru yapabileceklerini bildikleri takdirde çocuğunuz daima güvende kalacaktır. Her gün değil ama sıradışı aksiliklerin olduğu zamanlarda sizin yerinize güvenilir bir joker olabilecek bir eğitimcinin yaşamınıza dokunması ve yarattığı mutluluk eşi ve benzeri bulunmayan bir sanat eseri gibi olacaktır.
  • Her gün öğretmen ve veli arasında iletişimin en kaliteli yollarından biri ise eve gidip gelen defterler. Her sabah defterimize öğrenci ile ilgili günlük konuları yazarak kaliteli bir öğretmen veli ilişkisi oluşturmuş olabilirsiniz.Örneğin ; Mandalina dokunuyor yerine muz koydum beslenme çantasına veya sabah kalvaltısı için çantasında haşlanmış patates var. Lütfen kahvaltıya ekler misiniz. gibi yönlendirmeler okul öğretmeni için çok önemli olabilir. sizin hangi besini hangi öğün ve besin yerine koyduğunuzun ayrıntılı açıklamasını bulacağı elinin altında bir defter onun günlük planlarını kolaylaştıracaktır.Sevgili Nuray Şahin Arıkanlı Hanım , yemek kaplarının her birine yıkandığında kolaylıkla çıkabilen etiketler yapıştırıp önemli açıklamaları günlük olarak bu etiketlerin üzerine yazıyor. bu şekilde hızlı ve pratik bir yöntem olarak hayatınızı planlayabilirsiniz. Ayrıca Nuray Hanım , okula gönderdiği yemekler için çelik yemek kaplarından faydalanıyor.

stanley-yemek-termosuYemek termosu için deneyimli annemiz Gonca Ataman Coşkunhanım aladdin marka yemek termosunu kullanıyor. 

 

  • Okulun velilerine alerjiyi açıklama fırsatı sunduğunuzda . Etkinliklerde ve partilerde hassasiyet göstererek sizin çocuğunuza özel menüler hazırlanmasında kendileri gönüllü olabilirler.

Bir gün gelir ve olur ki tüm alerjiler yeryüzünden silinmiş ve minik kalpler her elini uzattığı yemeği gönül rahatlığı ve mutluluğu ile yiyebilmiş olsun. Annelerin yüzünde bu manzaranın yarattığı mutluluk gülümsemeleri olsun.  Yaşam bir ip cambazı gibi bir uçtan diğer uca atlarken neşe ve keyif ile geçen anıların bütünüdür. Yaşamdan aldığımız her gün için herkese bildiğim ve bilmediğim tüm iyiliklerin neşe ve kolaylıklar içinde gelmesine niyet ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s