Rehber Kitap

WP_20151028_003

Scott H. Sichere , M.D. ‘ nin kaleme aldığı Understanding and Managing Your Child’s food Allergies isimli kitap alerjiyi bir anne olarak anlamam ve gözlemlerken nelere dikkat etmem gerektiğine dair Konunun uzmanı bir doktorun ailelere yazdığı başucu yardımcısı niteliğinde bir kaynak.

Scott H. Sichere , M.D.  , Mount Sinai tıp Fakültesinde Pediatri konusunda profesör ve aynı zamanda The Jaffe Food allergy Institute at Mount Sinai ‘de araştırmacı. 25 yılı aşkındır besin alerjisinin gözle görülür değişimine bir tanık ve bir araştırmacı olarak bilgi birikimini aileler ile paylaşmaya gönüllü ve ailelere yol gösterici bir harita sunan kitabın yazarıdır.

Kitap genel içerik olarak mümkün olduğunca tıp terimlerinden uzak durmaya gayret ederek anlaşılabilir bir ingilizce kullanarak alerjinin ne olduğunu ayrıntılarıyla ve genel hatları ile anlatan ancak bir çok kişide bu konulara bakılarak tedavinin evde yapılamayıcağını üzerine basa basa vurgulayarak aileleri bilgilendirmek amaçlı yazılmış olduğunu gösteriyor. Öyle ki bir çok konuda alerjinin kişiye özel yol ayrımlarına gelen ayrıntılı durumlarda alerjiyi hasta vakaları üzerinden anlatıyor. bu demek oluyor ki alerji vakalar üzerinden anlatılabilecek kadar hassas bir rahatsızlık.

Kitap içerik olarak aşağıdaki konulara ve daha birçok konuya açıklık getirerek ailelerin alerji adına bilinçlenmesi açısından uzman elden yazılarak ailelere uzman desteği sağlıyor;

 • Alerji nedir
 • Anaflaksi nedir
 • Deri üzerindeki probemler nelerdir
 • Gastroental problemler nelerdir
 • Solunum problemleri nelerdir
 • Büyüme problemleri nelerdir
 • Davranışsal ve gelişimsel olarak alerji insan vücuduna nasıl etki edebilir
 • Çapraz Reaksiyonlar nelerdir
 • Alerjinin teşhisinde neden doktor tanısı önemlidir. Vakalar üzerinden Alerji hikayeleri.
 • Alerji için yapılan testler nelerdir. Teşhis ve tedavide neden doktor çok önemli bir noktadır.
 • Epipen Kullanımı , antistamin kullanımı ve diğer tedavi yöntemleri nelerdir. Bunların etkinliği nelerdir.
 • Anaflakside acil eylem planı nedir
 • Besin alerjisinde diet planlamak neden bir uzmanlık işidir. Eliminasyon Dietleri ve diğer dietler konusunda doğru kaynak neden doktordur.
 • Evde , Restaurantta , sosyal ortamlarda , Seyehatte  ve kamplarda alerji ile nasıl sağlıkla yaşanabilir.
 • alerji bir ailenin duygusal yaşamını nasıl etkiler
 • sağlıklı bir yaşam alerji ile nasıl olur
 • Besin Alerjisinin tedavisi  üzerine yapılan araştırmalar varmıdır

Kitabı okuduğumda en çok ne öğrendiğime gelirsem ;

Bütün buradaki bilgiler doktorunda söylediği gibi alerji adına bilgidir. alerji kişiye özeldir ve teşhisi , tedavisi mutlaka bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır. annenin alerjiyi , tepkileri gözlemlerken bilinçli olması adına yazılmış ve ailelerin kafasında ki birçok konuya bilimsel çalışmalar ve yılların tecrübesi ile cevap olmuş olması gelecek kaygısını en aza indirerek psikolojik anlamda uzman elden bir destek alıyorum. Bu kitabı okumuş olmama rağmen aklımdaki çocuğuma özel soruları doktorum ile paylaşarak çocuğumun tedavisi anlamında en uygun cevabı yine doktorumdan alıyorum. Çünkü doktorlar sadece bir anlamda değil birçok anlamda gözlemde bulunarak gerekli testler eşliğinde çocuğa özel teşhis ve tedavi yolunu uyguluyorlar.

Ülkemizde konuya vakıf olan birçok değerli doktorumuzun olduğunu biliyorum. Bu şekilde hazırlanmış bir kaynağın biz ailelere uzmanından en doğru bilgiler ile elimize ulaşacağını ve hayatımızı kolaylaştırmak ve psikolojik destek bulmak anlamında yol gösterici olacağını düşünüyorum. Umarım Besin alerjisi konusunda ülkemizin ileri gelen doktorlarını benzer çalışmalara imza atması kolaylıklar içinde kısa zamanda olur.

Not : Alerji adına okuduğum diğer kitapları da zaman içinde paylaşımda bulunacağım. Alerjisi olan çocukların ailelerinin yollarını her zaman çok kıymetli doktorlarımız ile bilimin ışığında aydınlatmalarını dilerim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s